Marianskie Laznie – informacje i ciekawostki

Sprawdzenie dostępności

Sprawdzenie dostępności

Mariańskie Łaźnie

Są drugim co do wielkości uzdrowiskiem w Czechach. Otoczone z trzech stron lesistymi wzgórzami Mariańskie Łaźnie leżą na wysokości 630 m n.p.m. Balneologicznym bogactwem jest ponad 100 źródeł mineralnych, z których aż 40 wykorzystuje się do celów leczniczych. Są też bogate złoża dwutlenku węgla i borowin. Uzdrowisko specjalizuje się w naturalnym leczeniu niedomagań cywilizacyjnych oraz reumatycznych.

Oprócz typowych zabiegów leczniczych można skorzystać z bogatej oferty fitness i wellness oraz innych, jak choćby kryjący się pod intrygującą nazwą „eliksir życia dla mężczyzn”. Z trzech wielkich czeskich uzdrowisk Mariańskie Łaźnie są najmłodsze. Jeszcze na początku XVIII w. rósł tu las. Pierwsze budynki kurortu wzniesiono w 1786 r., a już sto lat później było to jedno z najsłynniejszych europejskich kurortów.

Szybki rozwój w XIX w. przyciągnął wielu znakomitych gości. Osiem razy odwiedził Mariańskie Łaźnie król angielski Edward VII, wielokrotnie bywali Goethe, Wagner, Strauss, Kafka, Freud, Edison, a Mark Twain nazwał je najmilszym i najnowocześniejszym miastem na kontynencie. Fryderyk Chopin odwiedził kurort w 1836 r. Hotel Pod Białym Łabędziem, w którym się wówczas zatrzymał, dziś nazywa się Pension Chopin .W sierpniu odbywa się tu Festiwal Chopinowski.

Zabytki i ciekawostki

W Mariańskich Łaźniach aż tłoczno od efektownych XIX-wiecznych zabytków. Największe wrażenie robi górująca nad miastem Główna Kolumnada – potężna, odlana z żeliwa pijalnia wód w neobarokowym stylu. Wpadające przez przeszklone ściany słońce oświetla ażurową, metalową konstrukcję; gdy powstała w 1889 r., była bardzo nowoczesna. Tutaj odbywa się większość koncertów i artystycznych występów, bez których nie może się obyć żaden kurort.

Można spacerować sącząc wodę z porcelanowego kubeczka z długim, wygiętym dziobkiem (picie przezeń chroni zęby przed działaniem związków mineralnych zawartych w wodzie, zwłaszcza

Koncerty co godzinę

Śpiewająca fontanna

związków żelaza). Stoiska z nimi są na każdym kroku, a wybór wzorów olbrzymi: rokokowe (różowe, pękate, ze złoceniami), płaskie, mieszczące się w kieszeni, białe, dekorowane błękitnym motywem „cebulowym” (jeden z najstarszych wzorów manufaktury miśnieńskiej), albo po prostu z napisem „Marienbad„.

Wśród zabytków na uwagę zasługuje cerkiew prawosławna św. Włodzimierza z 1902 r. z niezwykle bogatym ikonostasem oraz kościół Wniebowstąpienia NMP z 1848 r. w stylu neobizantyjskim. Przy ulicy Głównej ciągną się szeregi wielopiętrowych, eklektycznych kamienic, które aż kipią od stiukowych dekoracji. Cóż za bogactwo XIX-wiecznych form!

Oferta zdrowego wypoczynku w kurorcie Marianskie Laznie:
http://czechy.travel.pl/oferta/marianskie-lazne-marienbad-zdrowe-wakacje-wczasy-urlop-w-kurorcie-mineralnych-wod-wellness-turystyka-wypoczynek-w-czechach/

Kompleksowy pakiet

Oaza zdrowia i wypoczynku

One thought on “Marianskie Laznie – informacje i ciekawostki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s