Franciszkowe Laznie – atrakcje i ciekawostki

zdrowy relaks

Franciszkowe Laznie

Naukowe potwierdzenie leczniczych właściwości wód – zapoczątkowało gwałtowny rozwój wielu miejscowości. Do Karlsbadu, Mariensbadu, Franzensbadu, należących wówczas do cesarstwa austro-węgierskiego, zaczęło ściągać najznakomitsze towarzystwo z całej Europy. Regenerowali się tu i odpoczywali królowie, książęta, artyści i arystokracja z całej Europy. Dziś kurorty te, leżące w najbardziej na zachód wysuniętej części Republiki Czeskiej, nazywają się Karlowe Wary, Mariańskie Łaźnie i właśnie nasze Franciszkowe Łaźnie!

Franciszkowe Łaźnie

w połowie XIX w. wydano tu przepis dotyczący koloru fasad wznoszonych domów. Dopuszczono dwa: żółty i biały, kojarzące się z czystością, świeżością i zdrowiem. Przepis stosowano konsekwentnie. Również dziś nie znajdziemy w miasteczku budynku w innych kolorach. Ściany parkowych pawilonów, kamienic, pensjonatów, luksusowych hoteli, a nawet nowego Aquaforum (baseny  wód termalnych o zróżnicowanej temperaturze, bicze wodne, zjeżdżalnie, fitness, dekoracje w stylu łaźni rzymskich, razem 1500 m kw.) pomalowano w różnych odcieniach żółci i ozdobiono białymi sztukateriami.

Idealne miejsce na odpoczynek
zatopione w zieleni, kameralne miasteczko o żółto-białej architekturze Johann Wolfgang Goethe określił jako raj na ziemi. Jego pobyt w 1808 r. upamiętnia tablica wmurowana w fasadę najstarszego hotelu Tri Lilie. Dzisiaj Franciszkowe Łaźnie budzą podobne skojarzenia. Pięknie odrestaurowane budowle, rozległe parki, cisza i spokój – idealne miejsce na odpoczynek.

Dla zdrowia i urody

Termalne wody i zabiegi

Cały rok zdrowy relaks

Franciszkowym Łaźniom, które słyną z regenerująco leczniczych właściwości patronuje cesarz Franciszek I. Zawitał tu w 1812 r. i położył kamień węgielny pod kościół Podwyższenia Krzyża Świętego (eklektyczna budowla, z zewnątrz żółta). Jego imieniem nazwano najstarsze lecznicze źródło, a w parku zdrojowym wystawiono pomnik – Franciszek jako mały chłopiec trzyma w rękach rybę (cesarz symbolizuje płodność, ryba milczenie, gdyż przy leczeniu chorób kobiecych dyskrecja jest bardzo ceniona). Przy pomniku leżą stale świeże kwiaty składane przez wyleczone kobiety.

Cały region obfituje w wody termalne i mineralne, przeważa tu nieskażona natura, co stwarza niepowtarzalne warunki do wypoczynku i naturalnej regeneracji.

Turystyczne atrakcje w pobliżu:

  • Warto odwiedzić miejscowość Cheb, w której znajduje się XII – wieczny zamek oraz monumentalny kościół św. Mikołaja z XIII w.
  • LOKET – centrum czeskiego „łokcia” zajmuje średniowieczny kompleks zamkowy z XII wieku.
  • Mariánské Lázně – jedno z trzech miast tworzących tzw. zachodnioczeski trójkąt uzdrowiskowy. Atrakcją miasta jest neobarokowa kolumnada i grająca fontanna.
  • Sporty zimowe – w Rudawach Czeskich skorzystać można z bazy narciarskiej np. Potůcky, Pernink, Boží Dar i Klínovec.
  • Szlaki górskie Rudaw Czeskich – zarówno piesze jak i rowerowe.
  • Soos – jedyne w Europie Środkowej mofety (czynna działalność wulkaniczna)

Miłośnicy spokojnego wypoczynku na pewno docenią uroki Franciszkowych Lazni oraz okolic!
Przez cały rok!

Franciszkowe Laznie SPA

Zdrowy wypoczynek

Aquaforum

Zdrowy relaks

Franciszkowe Laznie

Termalne baseny

Termy i zabiegi

Kompleksowy pakiet

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s