Dlaczego warto wypoczywać w Pradze?

Kompleksowy pakiet

Wellness & SPA

Praga to miasto szczególne. Ta położona w centralnej Europie stolica Czech jest zbiorowiskiem niesamowitych wprost zabytków z okresu gotyku, renesansu, baroku, secesji oraz współczesności. Zabytki Starego Miasta to katalogowy przegląd niemalże wszystkich epok z charakterystycznymi dla nich ozdobami, dachami, wykończeniami, wąskich uliczek i słynnych figur na Moście Karola. Nad wszystkim zaś dumnie czuwa spoczywający na pobliskim wzgórzu zamek Hradczany, siedziba dawnych królów.

Najpiękniej Praga wygląda w nocy

Ktoś, kto nigdy nie był w tym mieście nie zrozumie tego specyficznego klimatu, jakiego nie ma żadne inne europejskie miasto. Podświetlone zamkowe mury z daleka przyciągają wzrok zachęcając z jednej strony do nocnego spaceru po wąskich uliczkach i wstąpienia po drodze do jednej z mieszczańskich knajp w starym stylu.

Zamek na Hradczanach i Katedra św. Wita

to największy średniowieczny zamek na świecie – klejnot czeskiej stolicy – oraz zachwycająca olbrzymia katedra. Zamek mieści wystawę o historii Czech oraz kolekcję sztuki Bohemii. Galeria Zamkowa, Muzeum Zabawek, Wieża Prochowa i Złota Uliczka to tylko niektóre z miejsc wartych odkrycia.

Rynek Staromiejski i Zegar Astronomiczny

w sercu Starego Miasta, otoczonego wspaniałą barokową, gotycką i rokokową architekturą, Rynek Staromiejski jest doskonałym miejscem na przechadzkę, lunch w jednej z licznych kafejek, wynajem konia albo powozu, przeglądanie towaru na stoiskach sprzedaży, albo po prostu podziwianie Zegara Astronomicznego lub miasta z wieży.

 Mały Rynek

zaledwie kilka kroków od Rynku Starego Miasta znajdował się niegdyś dom Franza Kafki. Warto zobaczyć niezwykły Kościoła Najświętszej Marii Panny przed Tynem, rokokowy Pałac Kińskich, średniowieczny Dom pod Kamiennym Dzwonem oraz barokowy kościół św. Mikołaja.

 Most Karola

datujący swoją historię od roku 1357, most ten został zbudowany wg wszelkich prawideł „alchemików” – obecnie jest symbolem, jedną z największych atrakcji turystycznych Pragi – tętniący życiem w dzień i w nocy, zapełniony sprzedawcami i występującymi artystami. Most gwarantuje wspaniałe widoki, szczególnie rano i w czasie zachodu słońca.

 Miejski Dom Reprezentacyjny

pałac secesyjny zbudowany pomiędzy rokiem 1905 a 1912 i największa hala koncertowa w mieście (Sala im. Fryderyka Smetany).  Nie pomiń wspaniałej kawiarni, doskonałej na filiżankę kawy.

 Wyszehrad

niegdyś niedostępna forteca, obecnie popularne miejsce wśród lokalnych mieszkańców podczas weekendu. Znajdziemy tu najstarszą romańską rotundę w mieście  (św. Marcina)  Kościół św. Piotra i Pawła. Zapierający dech na zakole Wełtawy..

 Malá Strana (Mała Strona)

ta piękna dzielnica została założona w XIII wieku przez kupców, którzy stawiali sklepy u podnóża zamku. Obecnie, dzielnicę wypełniają kawiarnie, sklepy i zagraniczne ambasady. Warto zwiedzić barokowy Kościół św. Mikołaja.

 Wzgórze Petřín i kolejka linowa

Kojącą zieleń odnajdziemy na spokojnych terenach Wzgórza Petřín; znajdziemy tu też wieżę widokową, obserwatorium astronomiczne oraz wspaniały widok na miasto.

Plac Wacława (Václavské náměstí)

symbol nowoczesnej Pragi, zakupy, secesyjna Cafe Evropa, Pomnik św.  Wacława.

 Klasztor na Strahowie

imponujący klasztor został założony w 1140 roku dla Norbertanów (Premonstratensów). Słynie z biblioteki, barokowej dwupoziomowej Sali filozoficznej. Zobaczmy Strahowską Galerię Obrazów. Nieopodal znajduje się Loreta – miejsce pielgrzymkowe założone przez Katarzynę von Lobkwicz w  1626 roku (zobacz replikę Santa Casa).

 Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem

fascynujące wnętrze z elementami gotyckimi z XIV wieku na Rynku Starego Miasta.

 Muzeum Narodowe

najstarsze muzeum w Czechach mieszczące bogatą kolekcję zbiorów historii naturalnej od 1891 roku; przepiękne wnętrza. Wspaniały widok na Plac św. Wacława dostępny z wyższych pieter.

 Dzielnica Żydowska Josefov

(Muzeum oraz Staronowa Synagoga) – najstarsze żydowskie osiedle w Europie, nazwane na cześć cesarza Józefa II, mieści piękne historyczne budynki, w tym sześć synagog. Na terenie praskiej Dzielnicy Żydowskiej znajduje się Stary Cmentarz Żydowski, ratusz, sala obrzędowa i sześć synagog: Staronowa, Pinkasa, Maiselowa, Hiszpańska, Klausowa i Wysoka.

 Rudolfinum

imponująca neorenesansowa czeska hala koncertowa goszcząca liczne programy i festiwale  (Czeska Orkiestra Filharmoniczna).

Kościół Matki Boskiej Zwycięskiej

najsłynniejszym miejscem kultu w Pradze i zarazem najbardziej znanym za granicą miejscem kultu w Czechach jest kościół Matki Boskiej Zwycięskiej. Ten wczesnobarokowy kościół położony jest przy ulicy Karmelickiej na Małej Stranie. Przybywający pielgrzymi pragną przede wszystkim zobaczyć, znaną na całym świecie pod nazwą Bambini di Praga, figurkę dzieciątka Jezus z Pragi, która od 1628 roku spoczywa na prawym ołtarzu bocznym. Umieszczona jest w srebrnej skrzynce, w której znajdują się drogocennie wyszywane i zdobione płaszczyki w różnych kolorach. Najcenniejszy z nich został własnoręcznie wyszyty przez cesarzową austriacką Marię Teresę.

Blog Czechy

Relaks i zwiedzanie

Praha Family TOUR

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s